Rss Feed
 1. Ben, sevdiğim şairlerin ölüm yıl dönümlerini umursamam. Aramızdan ayrılış zamanları, şiirleri okunduğu sürece, çok da önemli değildir. Doğum günlerini kutlarım, aramıza katıldıkları ve hayatımıza iz kattıkları için...

  Bazı istisnalar hariç...
  O istisnalardan birinin adı Cemal Süreya...
  En sevdiklerimden...
  Bu yüzden, sosyal medyada bugün sık sık okuyup, paylaşsam da, burada onu anmak için, bir günün daha ilerlemesini bekledim.

  Bir şiir paylaşmayacağım ama... Gayet şairane girişime tezat. Bu sefer mektup olsun. Herkes Tomris Uyar' la olan aşkını yazıp, çizse de, ben, ''ipek böceği sesli'' eşi Zuhal' e yazdığı bir mektubu aktaracağım.
  Ciddi bir ameliyat için, 13 gün hastanede yatmak zorunda kalan eşine yazdığı, 13 mektuptan bir alıntı..


  zuhal tekkanat

  Zuhal'im, hayat! 
  Hayatımsın, bunu bilmeni isterim. En önce bunu bilmeni. Bir de şeyi bilmeni isterim: benden yanlış yere, yok yere kuşkulanıyorsun. Sana hiçbir zaman hayınlık etmedim ben. Edemem. Kaç yıldır evliyiz, yan yanayız. Hâlâ başım dönüyor senlen, esrikim senlen, seviyorum seni. Her geçen gün daha büyük bir aşkla. N’olur, akkavakkızı, anla beni. Bu sevgimi hor görme. Kendininkine uydur, yakıştır. Bu satırları ilk evimizin altındaki kahvede yazıyorum. Ve ben seni o ilk günlerdekinden daha büyük bir tutkuyla seviyorum.
  Biz iki ayrı ırmak gibi ayrı yerlerden kopup geldik, kavuştuk bir noktada, yanı başımızdan küçük bir kol da alarak büyük bir nehir meydana getirdik; birlikte akıyoruz şimdi. Nicedir bu böyle. Hep de böyle olacak. Denize dökülene, ölene dek. Bizim için tek koşul mutluluk olabilir. Hiçbir şey bozamaz birliğimizi. “Üçüz, gözüz biz.” Sen de öyle düşünmüyor musun? Ne tuhaf, son bir iki ayda seni, benden biraz uzaklaştın, araya mesafeler, tedirginlikler sokuyorsun diye düşünürken, o sırada sen de aynı şeyleri düşünüyormuşsun. Bunlar aşkın halleri, aşkın zaman zaman kişinin önüne çıkardığı ezinçler, üzünçler herhalde. Bunu böyle yorumlamak gerekir. Bir de seviyorum seni. Tek dalımsın. Memo’yla birlikte, ama ondan da öncesin. Bunu böylece bilesin. Bilinmelidir bu.Kahvenin önünden otomobiller geçiyor. Bir tane de at arabası. Seni düşününce o atı da seviyorum. Çay içiyorum. Artık ıhlamur içeceğim. Ne yumuşak, çağrışımlı, bağışçı, düşcül şeydir ıhlamur. Evimizin önünde bir ıhlamur ağacı olsun. Sen saksıda da yetiştirebilirsin ıhlamuru. Gece yatakta Memo’yla hep seni konuştuk. Susunca seni sustuk. Uyuyunca seni uyuduk.Akşamları eve döneyim, kapıyı sen aç: gözlerin…Memo okuldan dönmüş olsun. Kaçıncı sınıfta olsun?Duygulu bir adamım ben. Bir film görmüştüm eskilerde; bir Fransız filmi; adı: “Jesuis un Sentimental.” O filmdeki adam gibi miyim nedir?Yaşayacağız.Yüzüğünden öperim.Öfkem belli olur, coşkum ortaya çıkar da sevincim, üzüncüm dibe akar, orda büyür.Yalnız seninle güçlüyüm. Sen olmasan bir anlamım olamaz. Sev beni.Her şeyimi sana borçluyum. Sana rastladığım sıralar yıkıntılıydım. Sen onardın beni. Tuttun elimden kaldırdın. Ben de ekmek gibi öptüm alnıma koydum seni, kutsadım.Aşk büyüdü, aşk!Sen hastanedeyken her gün yazacağım sana. Seni nice sevdiğimi anlatacağım.
  12 Temmuz 1972
  Onüç Günün Mektupları - Cemal Süreya
  Yapı Kredi Yayınları

 2. 3 yorum:

  1. Bloglar Yarışıyor ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı düzenliyoruz. Siz de başvurun kazanan olun, farklı kategorilerde çok sayıda site ödüller için yarışıyor. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


   Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
   Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
   Tel: +90212 330 9707  2. Bakımlı Ginepig dedi ki...

   Merhaba :) Bloğunuza pembemakyajçantam'ın blog keşif etkinliğinden ulaştım ve takibe aldım. Benim bloğuma da beklerim. Sevgiler :)
   bakimliginepig.blogspot.com.tr

  3. okuruz.net dedi ki...

   güzel doğal samimi bir hikaye anlatmışsınız okuruz.net olarak bize yakışan okumak yorum bırakmak başarılar dileriz

  Yorum Gönder